2018 Producers Guild Awards Winners

2018.01.21 16:38

조성용 조회 수:278

f0022370_5a6442e7ebc37.jpg


The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

The Big Sick
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

Call Me By Your Name
Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

Dunkirk
Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

Get Out
Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

I, Tonya
Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

Lady Bird
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

Molly’s Game
Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

The Post
Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

The Shape Of Water (WINNER)
Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

Wonder Woman
Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

The Boss Baby
Producer: Ramsey Naito

Coco (WINNER)
Producer: Darla K. Anderson

Despicable Me 3
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Ferdinand
Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

The Lego Batman Movie
Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller


The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures

Chasing Coral
Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

City of Ghosts
Producer: Matthew Heineman

Cries from Syria
Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

Earth: One Amazing Day
Producer: Stephen McDonogh

Jane  (WINNER)
Producers: Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber, James Smith

Joshua: Teenager vs. Superpower
Producers: Matthew Torne, Mark Rinehart, Joe Piscatella

The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

 

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy

Curb Your Enthusiasm (Season 9)
Producers: Larry David, Jeff Garlin, Jeff Schaffer, Justin Hurwitz, Jon Hayman, Laura Streicher, Mychelle Deschamps

The Marvelous Mrs. Maisel (Season 1)  (WINNER)
Producers: Daniel Palladino, Amy Sherman-Palladino, Sheila Lawrence, Dhana Rivera Gilbert

Master of None (Season 2)
Producers: Aziz Ansari, Alan Yang, Michael Schur, David Miner, Dave Becky, Igor Srubshchik, Andrew Blitz, Eric Wareheim

Silicon Valley (Season 4)
Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Jamie Babbit, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Chris Provenzano, Graham Wagner, Carrie Kemper, Aaron Zelman, Adam Countee

Veep (Season 6)
Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Georgia Pritchett, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Ian Maxtone-Graham, Steve Hely, Ted Cohen, David Hyman, Rachel Axler, Billy Kimball, Dale Stern, Erik Kenward, Dan Mintz


The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and limited series.

Black Mirror (Season 4)  (WINNER)
Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker

Fargo (Season 3)
Producers: Noah Hawley, Warren Littlefield, Joel Coen, Ethan Coen, John Cameron, Steve Blackman, Bob DeLaurentis, Matt Wolpert, Ben Nedivi, Monica Beletsky, Kim Todd, Leslie Cowan, Regis Kimble, Chad Oakes, Michael Frislev

FEUD: Bette and Joan (Season 1)
Producers: Ryan Murphy, Dede Gardner, Tim Minear, Alexis Martin Woodall, Chip Vucelich, John J. Gray, Jaffe Cohen, Renee Tab, Michael Zam, Jessica Lange, Susan Sarandon

Sherlock: The Lying Detective
Producers: Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue, Rebecca Eaton

The Wizard of Lies
Producers: Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Barry Levinson, Tom Fontana, Jason Sosnoff, Joseph E. Iberti

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

30 for 30 (Season 8)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Andy Billman, Deirdre Fenton

60 Minutes (Season 50)
Producer: Jeff Fager

Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 9, Season 10)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 1, Season 2)  (WINNER)
Producers: Leah Remini, Eli Holzman, Aaron Saidman, Myles Reiff, Adam Saltzberg, Erin Gamble, Lisa Rosen, Grainne Byrne, Taylor Levin, Alex Weresow, Rachelle Mendez

Spielberg
Producers: Susan Lacy, Jessica Levin, Emma Pildez


The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television 

Full Frontal with Samantha Bee (Season 2)
Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Alison Camillo, Pat King, Allana Harkin

Jimmy Kimmel Live! (Season 15)
Producers: Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Doug DeLuca, Erin Irwin, David Craig, Gary Greenberg, Jennifer Sharron, Tony Romero, Ken Crosby, Josh Weintraub, Seth Weidner, Molly McNearney

Last Week Tonight with John Oliver (Season 4)  (WINNER)
Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton

The Late Show with Stephen Colbert (Season 3)
Producers: Stephen T. Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Tanya Michnevich Bracco, Aaron Cohen, Paul Dinello, Emily Gertler, Matt Lappin, Opus Moreschi, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Saturday Night Live (Season 43)
Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, Ken Aymong

 

The Award for Outstanding Producer of Competition Television

The Amazing Race (Season 29)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

American Ninja Warrior (Season 9)
Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, Royce Toni, Stephen Saylor, J.D. Pruess, Jeffrey J. Hyman, D. Max Poris, Briana Vowels, Jonathan Provost

Lip Sync Battle (Season 3)
Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, James McKinlay, Leah Culton Gonzalez, Pete DiObilda, LL Cool J, Genna Gintzig, Lindsay John, Jacob Burke, Diane Perrotta

Top Chef (Season 14)
Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Gaylen Gawlowski, Erica Ross, Blake Davis, Scott Patch, Patrick Schmedeman, Elida Carbajal Araiza, Daniel Calin, Zoe Jackson

The Voice (Season 12, Season 13)  (WINNER)
Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Lee Metzger, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Jay Bienstock, Stijn Bakkers, Mike Yurchuk, Teddy Valenti, Carson Daly


The Award for Outstanding Short-Form Program:

Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training (Season 1)

Carpool Karaoke (Season 1)  (WINNER)

Humans of New York: The Series (Season 1)

National Endowment for the Arts: United States of Arts (Season 3)

Viceland at the Women’s March (Season 1)


The Award for Outstanding Sports Program:

All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams (Season 2)

Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers (Season 12)

Real Sports with Bryant Gumbel (Season 23)  (WINNER)

SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 3)

VICE World of Sports (Season 2)


The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins (Season 4)

Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017

School of Rock (Season 3)

Sesame Street (Season 47) (WINNER)

SpongeBob SquarePants (Season 10, Season 11)

번호 제목 글쓴이 날짜 조회 수
공지 [공지] 게시판 규칙, FAQ, 기타등등 DJUNA 2013.01.31 300255
108223 이런저런 걸그룹잡담 [2] 메피스토 2018.02.17 1103
108222 엌 남자 쇼트 1000 결승 [1] 회사원A 2018.02.17 1463
108221 명절, 범아시아, 조슈아 쿠퍼 라모 [9] 양자고양이 2018.02.17 880
108220 [듀나in] 영화나 미드, 영드 원작 소설 추천해주세요 [21] 쏘맥 2018.02.17 1103
108219 ‘그/그녀’ 대신 ‘그’를 쓰자는 주장에 동의하지 않습니다. [7] haia 2018.02.17 1895
108218 [펌] GM 폐쇄, 누구 책임인가? [21] 윤주 2018.02.17 1667
108217 [EBS1 영화] 빠삐용 [4] underground 2018.02.16 582
108216 디올, 나탈리 포트만 , 뷰티풀 걸, 듀나 그리고 왓차플레이 [1] soboo 2018.02.16 1383
108215 카카오페이지에서 오늘 <강철비>, 모레 <아이 캔 스피크> 무료로 볼 수 있네요 [1] underground 2018.02.16 1016
108214 이런저런 일기...(연휴, 생일파티) [1] 여은성 2018.02.16 536
108213 블랙펜서랑 골든슬럼버 woxn3 2018.02.16 1170
108212 블랙팬서를 보고(강스포) [4] 라인하르트012 2018.02.16 1329
108211 최고의 짝패 영화는 [1] 가끔영화 2018.02.16 522
108210 64년 도쿄 올림픽 필름을 보니 [1] 가끔영화 2018.02.16 690
108209 [듀그모 18주차] 은는이가 ( 발제자 : 잔인한오후 ) [4] rusender 2018.02.15 629
108208 얼굴도 모르는 조상님들에 대해서 제사를 지내는 것은 [6] 바다같이 2018.02.15 1809
108207 올림픽 기록영화 볼만하군요 가끔영화 2018.02.15 382
108206 동계올림픽팬의 5일간의 소감 그리고 [2] soboo 2018.02.15 1362
108205 여자아이스하키 단일팀 전력저하의 실체? [12] soboo 2018.02.14 2019
108204 하루 과거 여행을 할 수 있다면 [1] 가끔영화 2018.02.14 481
XE Login